NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak umówić się na spotkanie?

Najlepszą formą jest kontakt telefoniczny lub mailowy. Wizytę można umówić poprzez wygodny formularz kontaktowy dostępny na stronie.

Z uwagi na częste przybywanie na rozprawach lub spotkaniach biznesowych, podczas których niemożliwe jest odebranie telefonu, bardzo proszę o wysłanie wiadomości sms z imieniem i nazwiskiem oraz krótkim przedstawieniem sprawy wraz z prośbą o kontakt. Pozwala to na oddzwonienie do Klienta w najbliższym możliwym terminie, często z gotową odpowiedzią na pytanie lub proponowanym terminem wizyty. Kancelaria umożliwia również kontakt przez komunikatory Messenger, Telegram oraz WhatsApp.

Czy udziela Pani porad online?

Tak, jak najbardziej. Korzystam z komunikatorów Skype, Teams, Zoom oraz FaceTime.

Jakie dokumenty należy przygotować?

Należy przygotować wszystkie dokumenty dotyczące sprawy np. wyroki, nakazy zapłaty, postanowienia, dokumenty urzędowe oraz dokumenty prywatne. W sprawach rodzinnych pomocne mogą być wydruki korespondencji e-mailowej, sms-owej, zdjęcia czy nagrania audio/video.

Dokumenty będące załącznikami do pism kierowanych do sądu powinny być przedstawione adwokatowi w oryginale. W razie opiniowania lub sporządzania umów, a także drobnych porad – wystarczające są kopie dokumentów.

Ile wynosi wynagrodzenie adwokata?

Koszt wynagrodzenia adwokata uregulowany jest na podstawie Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie które to odnosi się do obowiązujących stawek minimalnych pobieranych za poszczególne czynności adwokackie.

Należy mieć na uwadze, że ma odgórnego cennika usług adwokackich. Z racji że specyfika i ciężar każdej sprawy jest indywidualny – stąd też honorarium za usługi adwokackie ustalany jest indywidualnie przed przystąpieniem do czynności. Na cenę usługi adwokata składa się m.in. stopnień skomplikowania sprawy, nakładu pracy adwokata,
a także przewidywany czas trwania sprawy.

W mojej Kancelarii, Klient otrzymuje rzetelne przedstawienie kosztów związanych ze sprawą obejmujących nie tylko honorarium za prowadzenie sprawy – ale także opłaty i koszty sądowe. Wynagrodzenie za sporządzenie poszczególnego pisma przedprocesowego lub procesowego ustalane jest indywidualnie i pobierane z góry.

Koszt pojedynczej porady prawnej zaczyna się od 200 zł netto za około godzinne spotkanie.
W sytuacji, gdy Klient zdecyduje się na dalszą współpracę, koszt ten zaliczany jest na poczet wynagrodzenia.

Czy rozkłada Pani wynagrodzenie na raty?

Tak, gdy jest taka potrzeba, rozkładam wynagrodzenie na raty.

Ile trwa proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego?

Kodeks Prawa Kanonicznego wskazuje, iż proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego w pierwszej instancji powinien trwać maksymalnie rok. Jeżeli ma miejsce apelacja, czyli odwołanie od wyroku sądu biskupiego, to postępowanie przed sądem kościelnym drugiej instancji powinno zakończyć się w przeciągu pół roku.

W praktyce jednak stwierdzenie nieważności małżeństwa trwa dłużej.

Wszystko zależy od miejsca gdzie toczy się proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa oraz trybu w jakim jest procedowane. Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa w trybie zwykłym trwa przeważnie około dwóch lat, a czasami i dłużej. Proces skrócony przed Biskupem (processus brevior coram Episcopo) – tzw. szybki – zmniejsza czas procedowania do zaledwie kilku miesięcy. Duży wpływ na czas trwania procesu ma także adwokat kościelny, który służy wiedzą i praktycznym doświadczeniem.

Ile kosztuje proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego?

Koszty, czyli cena procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego (często mylnie określany jako „rozwód kościelny” lub „unieważnienie małżeństwa”) obejmuje:

– opłatę dla sądu kościelnego przed którym toczy się postępowanie o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Nie jest jednak ona identyczna każdego trybunału kościelnego w Polsce, lecz różni się w zależności od diecezji, w której odbywa się proces.

– koszt sporządzenia opinii przez biegłego kościelnego. Opinia psychologa albo psychiatry nie zawsze jest wymagana, lecz ma miejsce przede wszystkim w sytuacji, gdy proces o tzw. „unieważnienie sakramentu małżeństwa” oparty jest o przesłankę impotencji lub niezdolności z przyczyn natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich.

– wynagrodzenie dla specjalisty prawa kanonicznego, którym jest adwokat kościelny. Cennik jest uzależniony od stopnia skomplikowania sprawy, ilości poświęconego czasu i zakresu współpracy. Jest możliwość sporządzenie samej skargi powodowej (tj.  „pozew” o tzw. „unieważnienie małżeństwa”).

W jakich godzinach pracuje Kancelaria?

Kancelaria pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00. Jednak z uwagi na częste przebywanie w sądach i urzędach oraz pracy w terenie – godziny wizyt umawiane są indywidualnie co pozwala na większą elastyczność i swobodę ustalenia dogodnego terminu, a także dochowywanie cenionej punktualności.

W przypadku indywidualnych potrzeb, Kancelaria świadczy usługi także poza godzinami pracy oraz poza siedzibą Kancelarii. Istnieje możliwość umówienia spotkania w dogodnym dla Państwa miejscu, terminie oraz godzinie.

W przypadkach pilnych, w tym m.in. w sprawach związanych z zatrzymaniem przez Policję lub inne służby, weekendowych posiedzeń w przedmiocie tymczasowego aresztowania – proszę o kontakt telefoniczny (513-539-798) lub SMS wraz z prośbą o pilny kontakt. Numer Kancelarii dla spraw nagłych dostępny jest 24h przez 7 dni w tygodniu. W przypadku spraw związanych z zatrzymaniem niezwłocznie ustalane jest miejsce pobytu zatrzymanego i zapewniona pomoc obrońcy przy czynnościach prowadzonych przez organy ścigania.